15.27 Предай нататък | |
В Русия се зароди ново социално движение: непознати, въоръжени с технологии и мрежа за обмен на информация безкористно помагат един на друг.
Журнал "Огонёк", №38 (5197), 26.09.2011
превод Венко Стефанов!!!ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ТЕМАТА !!!Предай нататък
Случвало ли Ви се е някога, някой да направи нещо наистина мило за Вас, но да не знаете кой е бил той и да не можете да изразите Вашата благодарност? Когато бях в прогимназията, разполагах с ограничени средства и един месец наистина бях стигнал почти до дъното. Един ден, докато си проверявах пощенската кутия, открих бял плик без обратен адрес на него. Вътре имаше 20 доларова банкнота, заедно с бележка, на която пишеше: "За теб са! Наслади им се!” Бележката беше без подпис. Никога не открих кой е бил моя тайнствен благодетел. 25 години по-късно, все още си спомням за допълнителната сила и енергия, която ми даде чувството да знам, че някъде там има някой, който е демонстрирал загриженост към мен и ми е помогнал по толкова осезаем начин.
Години по-късно чух за "Случайните добрини”. Идеята е да направиш нещо неочаквано добро на някое друго човешко същество, без да очакваш отплата или благодарност за това. Често случайните добрини се извършват анонимно, както беше в моя случай. По този начин се създава ефектът на доминото. Човек получава някаква добрина, той на свой ред извършва нещо добро и следващия и следващия… Малките точици на светлина се умножават, докато света не стане по-ярък. В този смисъл можете да играете "Игра на щедрост”. Просто направете нещо хубаво за някой, без да излизате от анонимността и му оставете картичка с надпис: "Сега е твой ред. Предай нататък!” Но добротата и щедростта не е задължително да бъдат анонимни. Във филма "Предай нататък”, на клас ученици в началното училище им е поставена задача да направят нещо, което ще промени света. Младият Тревор Маккинли решава, че ако хората съзнателно изберат да "предадат нататък”, когато някой направи нещо добро за тях, вместо да "върнат услугата”, когато някой ги обиди или нарани, светът наистина би могъл да се промени към по-добро. Тревор, като инициатор на идеята, извършил и първото действие. Той направил добрини за трима души и ги помолил те да направят същото за по още трима. Когато те "предадяли нататък”, трябвало да обяснят защо са направили, каквото са направили и да помолят да се продължи верижната реакция. В началото проектът "Предай нататък” изглеждал, че ще се провали, докато получателите на добрините не започнали на свой ред да извършват добрини. Когато най-накрая те направили, каквото се искало от тях, "Предай нататък” станало популярно движение в Щатите. "Предай нататък” е просто филм с незадоволителен край, но визията на автора Катрин Райан Хайд оживява. Всеки ден по света, милиони хора откриват себе си, като част от веригата. Те получават много добрини, както малки, така и големи, както от анонимни хора, така и от хора, които познават и обичат. Много от тях, на свой ред извършват добрина за други хора. Източник:http://www.positivespirit.net/ Връзката / "Случайните добрини”/ не е случайна прочетете!
| |
|
Total comments: 3 | ||
| ||